Program przedszkola

Przedszkole realizuje cele i zadania wychowania przedszkolnego w oparciu o różne programy wychowania przedszkolnego:

• Grupa I - "Przygoda z uśmiechem - trzylatek", wydawnictwo WSiP
  • Grupa II - "Tropiciele - czterolatek", wydawnictwo WSiP
  • Grupa III - "Tropiciele - czterolatek" i "Tropiciele - pięciolatek", wydawnictwo WSiP
  • Grupa IV - "Tropiciele - pięciolatek", wydawnictwo WSiP

Nauczycielki naszego przedszkola są autorkami następujących programów wspomagających:

• "W naszym przedszkolu dzieci nie płaczą" - program adaptacyjny dla dzieci 3-letnich, opracowany przez mgr Katarzynę Zbroch dyrektora. Program ten opiera się przede wszystkim na zasadach współpracy przedszkola z rodziną przyszłego wychowanka, nawiązanej kilka miesięcy przed rozpoczęciem jego edukacji. Celem tej propozycji jest ułatwienie nowo przyjęty dzieciom startu przedszkolnego jak również pozyskanie zaufania rodziców i nawiązanie z nimi relacji, które ułatwią dalszą współpracę.
  • "Historyczne wędrówki po powiecie legionowskim" - program opracowany przez mgr Monikę Staważ i mgr Martę Zgolińską adresowany do najstarszej grupy przedszkolnej. Program ten ma na celu propagować wśród dzieci wiedzę historyczną dotyczącą ich "Małej Ojczyzny" w sposób zrozumiały i dostosowany do ich wieku, poprzez zabawy, quizy, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjścia do Muzeum Historycznego i różnego rodzaju wycieczki po powiecie legionowskim.

W swojej pracy z dziećmi wykorzystujemy nowoczesne metody i formy nauczania:

• elementy metody prof. Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej i dr Ewy Zielińskiej rozwijające umiejętności matematyczne
  • metodę Ireny Majchrzak "Wprowadzanie dzieci w świat pisma", przygotowującą dzieci do nauki czytania
  • zajęcia i zabawy proponowane przez prof. Marię Kielar - Turską, rozwijające mowę i myślenie
  • zabawy z programu "Przedszkolaki Krok Drugi", rozwijające umiejętności w różnych sferach rozwojowych, świadomość i samoocenę dzieci
  • metody aktywnego słuchania muzyki wg Battii Strauss oraz zabawy ruchowe i taneczne z Pedagogiki Zabawy KLANZA
  • w zajęciach gimnastycznych wykorzystujemy elementy zabaw rytmicznych Carla Orffa, gimnastyki twórczej wg Rudolfa Labana, metodę Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne
  • od kilku lat wykorzystujemy w pracy metodę projektu

Przedszkole promuje zdrowie, od października 2009 roku należymy do "Sieci Szkól i Przedszkoli Promujących Zdrowie", a w 2014 roku zdobyliśmy certyfikat "Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej" za prowadzenie i rozwijanie działań promujących prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną w ramach projektu "Zachowaj równowagę" zrealizowanego ze środków finansowych projektu "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej" współfinansowanego przez Szwajcarię.

W ramach działań z zakresu promocji zdrowia:

• planujemy tematykę prozdrowotną
  • zachęcamy dzieci do zdrowego odżywiania, prowadzimy zajęcia kulinarne, na których dzieci wykonują sałatki warzywne i owocowe, kanapki, itp
  • organizujemy zajęcia ruchowe z wykorzystaniem nowoczesnych metod wychowania fizycznego, a także z wykorzystaniem metod relaksacyjnych
  • realizujemy tematykę związaną z bezpieczeństwem
  • zapraszamy ciekawych gości
  • zapraszamy teatrzyki podejmujące w swych inscenizacjach tematykę prozdrowotną

Nasze przedszkole:

• realizuje wizję przedszkola rodzinnego
  • pracujemy od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 17.00
  • dzieci mogą przynosić swoje zabawki w piątki
  • w przedszkolu można uzyskać pomoc psychologa, pedagoga i logopedy
  • dbamy o bezpieczeństwo dzieci i ich zdrowy rozwój - posiadamy certyfikat przedszkola promującego zdrowie i zdrowe żywienie
  • dbamy o różnorodność posiłków, śniadania podajemy w formie szwedzkiego stołu
  • przedszkole jest wyposażone, sale zabaw są kolorowe
  • mamy zazieleniony ogród z urządzeniami do zabaw dla dzieci
  • organizujemy dni otwarte przedszkola oraz zabawy adaptacyjne dla naszych przyszłych przedszkolaków
  • organizujemy ciekawe uroczystości dla dzieci i rodziców
  • prowadzimy kącik informacyjny dla rodziców
  • ściśle współpracujemy z Radą Rodziców, która jest społecznym organem przyczyniającym się do podnoszenia jakości pracy placówki
  • wdrażamy system HACCP

Czego nauczy się twoje dziecko w naszym przedszkolu?

• samodzielności
  • zasad funkcjonowania w grupie
  • tego, że warto mieć przyjaciela
  • jak przeżywać zwycięstwa i znosić porażki